Montaż rekuperatora w starszym domu może wymagać zastosowania nieszablonowych rozwiązań. Jakie rekuperatory najlepiej sprawdzają się w takiej sytuacji? Co warto wiedzieć na ten temat i o czym trzeba pamiętać?
Rekuperatory ścienne i dachowe do starszych domów
Rekuperatory ścienne, znane również jako rekuperatory kanałowe, są popularnym wyborem w starszych domach. Montowane są w ścianie, zazwyczaj w miejscu, gdzie jest możliwość przeprowadzenia przewodów powietrznych. Montaż rekuperatorów ściennych jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużych przeróbek strukturalnych. Mogą być one również dostosowane do istniejącego systemu wentylacyjnego. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy nie ma możliwości montażu rekuperatora ścianowego, dobrą alternatywą okazują się rekuperatory dachowe. Są one instalowane na dachu domu i wymagają odpowiedniego dostępu do przewodów powietrznych. Montaż rekuperatora dachowego może być bardziej skomplikowany i z reguły wymaga profesjonalnej pomocy, zwłaszcza w przypadku konieczności przeprowadzenia prac na dachu.
Nowoczesne rekuperatory do starszych budynków
Rekuperatory sufitowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem, które może być atrakcyjne dla starszych domów. Instalowane są w suficie, co pozwala zaoszczędzić miejsce i nie wpływa na estetykę pomieszczeń. Montaż rekuperatorów sufitowych wymaga jednak odpowiedniej konstrukcji budynku przewodów powietrznych. Nie zawsze jest on możliwy do wykonania. Innym, nowoczesnym rozwiązaniem, są rekuperatory kompaktowe. To systemy, w których jednostka rekuperacyjna jest zintegrowana w jednym urządzeniu. Są one łatwe w montażu i nie wymagają większych przeróbek strukturalnych. Rekuperatory kompaktowe mogą być montowane na ścianie, w niewielkiej szafce lub nawet na poddaszu.